Prawidłowe stosowanie diety cukrzycowej

Październik 15, 2012 § Dodaj komentarz

Jest dosyć sporo kontrowersji na temat tego, która dieta cukrzycowa jest słuszna i dlaczego akurat taka. Ogólnie przyjętą zasadą jest zastosowanie dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, tudzież stronienie od tłuszczów nasyconych.

Najmniej zgody wśród badaczy jest na temat codziennej proporcji węglowodanów do reszty składników. Szacunki wahają się od 17 % do 75 proc.. Dokładniejsze badania zrealizowane w 2006 roku ograniczyło te rekomendacje do przedziału 40 – 65 %.
Oczywiście, diabetycy powinni samodzielnie modyfikować ilość zażywanych węglowodanów. Szczególną uwagę muszą zwrócić osoby, które mają podniesiony indeks glikemiczny. Chociaż i to jest kontrowersyjne – gdy pojawia się hipoglikemia, należy zjeść taki pokarm, który szybko zwiększy ilość glukozy we krwi, a następnie wolnoprzyswajalne węglowodany jak np. chleb pełnoziarnisty by zredukować ryzyko kolejnego ataku hipoglikemii.
Przy diecie cukrzycowej nie mniej ważne jak co zjeść jest pytanie kiedy zjeść. Trzeba precyzyjnie wyliczać czas zaaplikowania insuliny przed posiłkiem. Jest to zależne zarówno od rodzaju insuliny jak i tego co mamy zaplanowane do spożycia.
Należy też zwrócić uwagę na specjalne produkty dla diabetyków. Brytyjscy naukowcy zwracają uwagę na niewielką ich użyteczność przy układaniu diety cukrzycowej. Okazuje się, iż takie produkty są przede wszystkim o wiele droższe i zawierają nieproporcjonalnie pokaźne części trłuszczu.
Dużą ostrożność zaleca się podczas stosowania alkoholu, który aktywizuje w wątrobie glikogenogenozę, czyli gromadzenie glukozy w komórkach. Pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać alkoholu na pusty żołądek. Diabetycy powinni podczas spożywania alkoholu zjadać coś zawierającego skrobię czyli np. zwykły chleb lub chociażby chipsy.

 

Istnieje całkiem sporo kontrowersji w kwestii tego, która dieta cukrzycowa jest słuszna i dlaczego akurat taka. Ogólnie uznaną zasadą jest przyjmowanie dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, tudzież stronienie od tłuszczów nasyconych.

Najmniej konsensusu wśród badaczy jest na temat codziennej proporcji węglowodanów do reszty składników. Szacunki wahają się od 17 proc. do 75 procent. Dokładniejsze badania przeprowadzone w 2006 roku zawęziło te rekomendacje do przedziału 40 – 65 %.

Rzecz jasna, diabetycy powinni osobiście modyfikować ilość zażywanych węglowodanów. Szczególną uwagę muszą zwrócić osoby, które mają podniesiony indeks glikemiczny. Chociaż i to jest dyskusyjne – gdy pojawia się hipoglikemia, trzeba przyjąć taki pokarm, który szybko podniesie poziom glukozy we krwi, a następnie wolnoprzyswajalne węglowodany jak np. chleb pełnoziarnisty by zredukować ryzyko następnego ataku hipoglikemii.

Przy diecie cukrzycowej nie mniej ważne jak co zjeść jest pytanie kiedy zjeść. Trzeba dokładnie obliczać czas przyjęcia insuliny przed posiłkiem. Jest to zależne zarówno od rodzaju insuliny jak i tego co mamy zaplanowane do spożycia.

Należy również zwrócić uwagę na specjalne produkty dla cukrzyków. Brytyjscy naukowcy zwracają uwagę na niedużą ich przydatność przy komponowaniu diety cukrzycowej. Okazuje się, iż takie produkty są przede wszystkim znacznie droższe i zawierają nieproporcjonalnie pokaźne ilości trłuszczu.

Dużą ostrożność rekomenduje się podczas stosowania alkoholu, który aktywizuje w wątrobie glikogenogenozę, czyli akumulowanie glukozy w komórkach. Pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać alkoholu na pusty żołądek. Diabetycy powinni podczas spożywania alkoholu zjadać coś bogatego w skrobię czyli np. zwyczajny chleb bądź chociażby chipsy.

Reklamy

Tagged: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Prawidłowe stosowanie diety cukrzycowej at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: