Alkohol i leki – nie warto łączyć

Wrzesień 23, 2012 § Dodaj komentarz

Istnieją w odżywianiu niewłaściwe zestawienia. Mogą być niewłaściwe ze względów smakowych, ale z tego powodu, że mogą powodować niestrawności lub inne niepożądane skutki. Mamy jednak do czynienia z zestawieniami określonych substancji, jakich współwystępowanie wiąże się z ryzykiem dużo doniosłych konsekwencji – jakie po prostu może być zagrażające dla zdrowia, a nawet życia. Do tego rodzaju zalicza się sytuacja, w której alkohol i leki są spożywane równocześniej lub w krótkim odstępie czasowym.

Niebezpieczne połączenie nie dotyka tylko najpoważniejszych leków i najmocniejszych alkoholi. Nawet przyjmowanie najpopularniejszych środków dostępnych w aptece bez recepty, a nawet w punktach sprzedaży aptekami nie będącymi, w zestawieniu ze słabszymi trunkami, też zawierającymi alkohol, jak wino czy piwo, może być groźne.

O tym, czy dany specyfik może być przyjmowany w zewstawieniu z alkoholem i jakiego rodzaju konsekwencjami grozi tego typu wymieszanie, jest napisane w ulotce informacyjnej załączonej do pudełka leku. Alkohol i leki z kategorii antybiotyków to poważne ryzyko dla organizmu. Tego typu mieszanka może wywoływać bóle brzucha, wymioty a nawet prowadzić do zapaści. Często zażywany paracetamol (bardzo często będący substancją czynną leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych) w połączeniu z nawet stosunkowo nieznaczną ilością alkoholu (parę piw lub kieliszków wina) może prowadzić do groźnych, często nieodwracalnych skutków, jak na przykład uszkodzenie wątroby. Także powszechnie znana aspiryna w połączeniu z alkoholem może być groźna. Tutaj ryzykujemy krwawieniem z układu pokarmowego.

Alkohol i leki to nie jest wskazane połączenie. Chociaż nie wszystkie środki, nie w każdej sytuacji i nie u każdego wywołują niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje, nigdy nie mamy pewności, jak zareaguje nasz organizm po spożyciu alkoholu, gdy stosujemy dany lek. Lepiej trzymać się prostej zasady: połączenie alkoholu i leków – nie łączę. Tak jak alkohol nie powinien nigdy być łączony z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, tak nie powinien być łączony z przyjmowaniem leków.

Reklamy

Tagged: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Alkohol i leki – nie warto łączyć at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: