Zespół Reitera – przyczyny

Wrzesień 21, 2012 § Dodaj komentarz

Zespół Reitera, również mianowane jako reaktywne zapalenie stawów, to zespół objawów będący często powikłaniem wcześniejszego stanu zapalnego. W szczególności jest to rezulata zapalenia cewki moczowej lub jelit.

Chorobę opisał niemiecki lekarz Hans Reiter. Od jego nazwiska pochodzi, co oczywiste, nazwa tego kompleksu objawów.

Zespół Reitera jako zespół objawów szczególnie obejmuje zapalenie spojówek lub tęczówki, zapalenie cewki moczowej i oczywiście wspomniane wyżej zapalenie stawów. Jest to najczęściej stan zapalny kilku stawów, przede wszystkim stawów dolnych kończyn. Najczęściej jest to typ zapalenia, który określa się jako „wędrujące”.

Jak rozpoznać omawiane schorzenie? Zespół Reitera objawy ma określone. Przede wszystkim równoczesne zapalenie cewki moczowej, spojówek lub tęczówki i zapalenie stawów podnosi się jako najważniejsze z kategorii zespół Reitera objawy. Jednakże to nie jedyne spośród objawów reaktywnego zapalenia stawów. Jako jeden z najczęstszych pośród nich wskazuje się białkomocz.

Zespół Reitera przyczyny ma nie do końca wyjaśnione. Jasne pośrednimi są zazwyczaj wymieniane wcześniej uprzednie stany zapalne: zapalenie cewki moczowej lub jelit. Jako rzadszą przyczynę pośrednią wskazuje się przebytą czerwonkę bakteryjną, szczególnie jeśli nie była ona lub była niewłaściwie leczona. Trudniej jest ustalić bezpośrednie zespół Reitera przyczyny. Często wskazuje się, iż zespół Reitera może być wynikiem występowania antygenu HLA-B27.

Ważnym tematem jest zespół Reitera leczenie. W pierwszej kolejności stosowane jest leczenie farmakologiczne. Choremu podaje się duże dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Również istotne jest zespół Reitera leczenie wspierające. Polega ono na przeprowadzaniu odpowiednich ćwiczeń, fizjoterapii i rehabilitacji.

Reklamy

Tagged: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Zespół Reitera – przyczyny at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: