Groźna epilepsja i objawy epilepsji a właściwie napadów tej choroby

Wrzesień 1, 2012 § Dodaj komentarz

Padaczka (inaczej epilepsja) to poważna choroba, mająca skomplikowane uwarunkowania. Tym pojęciem obejmuje się zestaw rozmaitych rodzajów epilepsji. Cechą typową tej choroby jest występowanie u pacjenta napadów padaczkowych. Atak padaczki polega na przejściowych zaburzeniach pracy mózgu w wyniku nadmiernych, gwałtownych i samorzutnych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych mózgu.

Dolegliwość, jaką jest epilepsja jest stosunkowo często występująca, zapada na nią blisko 1% społeczeństwa.  Padaczka może być powodowana przez różnorakie powody: urazy mózgu, guza w mózgu, przebyte infekcje, brane leki, przebyte operacje neurochirurgiczne, nadużywanie alkoholu, lecz także może mieć podłoże odruchowe – być powodowana przez powtarzające się sygnały świetlne bądź dźwiękowe.

Jeżeli w toku choroby, którą jest epilepsja, pojawiają się napady padaczkowe, jej wykrycie jest zasadniczo proste. Sytuacja odmienna, czyli wówczas gdy napady nie występują, utrudnia rozpoznanie choroby. Wtedy w diagnostyce choroby poddaje się epilepsja objawy.

Przez objawy epilepsji rozumie się najczęściej objawy nadchodzącego (lub właśnie trwającego) ataku padaczki. Nie są to jednolite objawy dla wszystkich typów ataku, bo też pod pojęciem „napad padaczki” kryją się całkiem odmienne, lecz podobne, zjawiska. Otóż odróżniamy przede wszystkim napady małe (petit mal), które występują najczęściej u dzieci i polegają na krótkotrwałym zaburzeniu świadomości, ale bez utraty przytomności. Druga ważna grupa napadów to ataki toniczno-kloniczne (grand mal) – jakie polegają na nagłym opadnięciu chorego na ziemię i utracie przytomności oraz pojawieniu się ślinotoku a w późniejszym etapie intensywnych drgawek.

Reklamy

Tagged: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Groźna epilepsja i objawy epilepsji a właściwie napadów tej choroby at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: