Ból kości

Sierpień 4, 2012 § Dodaj komentarz

W obecnych dziejach za plagę i obawę XX i XXI wieku uważa się rak. Jest coraz bardziej popularny i wszechobecny. Można go znaleźć wszędzie, wśród bliskich, znajomych czy sąsiadów. Sieje on zgrozę i budzi wiele bojaźni. Dotyka ludzi dojrzałych, ale coraz więcej również dzieci czy ludzi młodych. Zatem trudno się przed nim schować.

 

Rak stał się dolegliwością często śmiertelną, której bardzo się boimy i trudno nam się z nią zmierzyć. Można także z niego wyleczyć się obronną ręką. Wszystko uzależniona jest od chwili zdiagnozowania choroby, jej etapu rozwoju, jej charakteru złośliwego lub niezłośliwego i rozpoczętej odpowiednio szybko pomocnej terapii. Wszystkie te czynniki oddziałują na to czy mamy szansę wygrać z chorobą. Rak przeważnie kojarzony jest z powolnym i uciążliwym umieraniem. Ludzie obawiają się tej choroby z tych właśnie powodów. Do najczęściej spotykanych kategorii raka zalicza się między innymi: białaczka, czerniak czy rak kości.

 

Nowotwór już po zakończeniu grozi kolejnym powrotem choroby. Trzeba się więc nieustannie badać, zarówno kiedy dobrze się czujemy, ale też jeżeli już cierpieliśmy na tą chorobę, by w razie czego jak najwcześniej wykryć zagrożenie i mu efektownie przeciwdziałać. W grupie ryzyka większej szansy zachorowalności są także osoby, u których w gronie najbliższych pojawiały się już różnego rodzaju nowotwory już poprzednich pokoleniach.

 

Niepokojące oznaki nie mogą być lekceważone. Przebarwienia, dziwne plamki na skórze lub swędzenie skóry nie powinny być przez nas ignorowane. Nie musi, jednak może to być objaw nowotworu, jakim jest czerniak. Podobnie ból kości rzadko kiedy będzie wskazywał na raka, częściej zaś na dolegliwości reumatoidalne. Jednakże nie lekceważmy długotrwałego bólu kości – choć to mało prawdopodobne, to jednak może być on oznaką raka kości

 

Zatem jak najwięcej chodźmy na badania profilaktyczne, które są coraz więcej wykonywane nawet za darmo, bo jest łatwiej zapobiegać niż leczyć i może nam to uratować bądź przedłużyć życie. Bo żaden z nas nie chciałby zdecydowanie mieć raka, a tym bardziej usłyszeć o tym za późno, kiedy już nic albo bardzo niewiele można zdziałać. A chorym powinno się jak najprędzej dać nadzieję, trwać przy nich i wesprzeć ich psychicznie podczas terapii. Bez wiary w wyzdrowienie zwalczenie choroby może być niełatwym zadaniem. Trzeba budować ich do walki i niezmiernie im w tej batalii kibicować. Obecność nas – rodziny – to czasem jedyne co możemy chorym dać, ale bardzo dużo ono wnosi.

 

Reklamy

Tagged: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Ból kości at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: