Niepokojąca torbiel czyli ganglion

Lipiec 25, 2012 § Dodaj komentarz

Stawy i ścięgna to nadzwyczajne wrażliwe i skomplikowane struktury organizmu ludzkiego, łączące kości i zapewniające mechanikę poruszania się i chwytania. Są narażone na częste urazy. Mogą poza tym podlegać wielu dolegliwościom. Jedną z tego typu chorób jest torbiel galaretowata, czyli z łaciny ganglion.

Czym jest ta choroba? Naukowo rzecz ujmując można rzec, iż jest to „pseudotorbiel łącznotkankowa występująca w okolicach torebek stawowych i ścięgien”. To patologiczna zmiana okolic stawu lub ścięgna, polegająca na pojawieniu się jamy w ciele, która zapełnia się ciekłą lub galaretowatą treścią. Najczęściej występuje w okolicach nadgarstka, stopy lub stawu kolanowego.

Wyżej opisany ganglion to odmiana nowotworu łagodnego, niezłośliwego.  Jednakże występuje ryzyko przejścia tej przypadłości w nowotwór złośliwy. W celu stwierdzenia charakterystyki zmian (złośliwe czy nie) przeprowadza się badanie zwane biopsją, które polega na pobraniu do analizy laboratoryjnej części badanej zmienionej tkanki.

Ganglion jest leczony na kilka różnych sposobów. Metoda pierwsza polega na chirurgicznym usunięciu torbieli. Inna metoda to ucisk zmiany w celu jej ustąpienia. Możliwe jest również zastosowanie punkcji i odessania wypełnienia torbieli. Po zabiegu unieruchamia się staw, by zmniejszyć do minimum niebezpieczeństwo powrotu choroby.

Leczenie zwyrodnienia, jakim jest ganglion jest dokonywane przez lekarza specjalistę, jakim jest ortopeda. W bardziej złożonych przypadkach może być konieczne wsparcie chirurga a także onkologa.

 

Reklamy

Tagged: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Niepokojąca torbiel czyli ganglion at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: