Adopcja dziecka – informacje podstawowe o przyspasabianiu

Lipiec 14, 2012 § Dodaj komentarz

 

Spora część dzieci jest bez opieki rodziców. Jest to spowodowane paroma przyczynami. Po pierwsze część rodziców zostawia własne dzieci, często krótko po urodzinach, bo nie ma ochoty albo nie może się nimi zajmować i ich wychowywać. Po drugie władze publiczne niektórym rodzicom, jacy nadużywają swojej władzy rodzicielskiej lub rażąco zaniedbują swoje rodzicielskie obowiązki, szczególnie poprzez stosowanie w stosunku do swoich dzieci przemocy lub zostawianie maleństw bez opieki, odbiera prawa rodzicielskie. W końcu, niektóre dzieci są bez opieki rodziców, gdyż ci mogą umrzeć z przyczyny choroby lub zginąć w nieszczęśliwym wypadku, wcześniej niż dziecko osiągnie pełnoletność.

Z drugiej strony duża część par nie może mieć dzieci. Niepłodność jest coraz powszechniejszym zjawiskiem w zamożnych państwach zachodnich, stając się plagą cywilizacyjną. Takie małżeństwa często starają się o potomstwo, także uciekając się do zdobyczy współczesnej medycyny. Jednak gdy nie chcą, choćby z przyczyn moralnych stosować in vitro, lub w sytuacji, kiedy i ta metoda nie kończy się powodzeniem, możliwość spełnienia się jako rodzic i obdarzenia miłością dziecka stwarza adopcja dziecka, czyli przyjęcie do rodziny i roztoczenie władzą i opieką rodzicielską dziecka będącego (zasadniczo) bez władzy rodzicielskiej, które nie jest własnym dzieckiem biologicznym.

Adopcja dziecka, innymi słowy przysposobienie (takiego terminu używa się w polskim prawie rodzinnym), to oficjalna forma przyjęcia do rodziny dziecka obcego, ustanawiająca relację prawną zbliżoną do pokrewieństwa.  Jest to instytucja występująca od wieków, stosowana w szczególności w starożytnym imperium rzymskim.

Obecnie w Polsce przysposobić dziecko można tylko, kiedy jest małoletnie, czyli takie które nie ukończyło 18 lat ani nie wstąpiło w związek małżeński. Jeśli przysposabiany skończył 13 lat, konieczna jest jego zgoda na adopcję.

Konieczną i najistotniejszą przesłanką, żeby w ogóle adopcja dziecka była możliwa jest uwzględnienie jego dobra.

Jak adoptować dziecko?

 

Reklamy

Tagged: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Adopcja dziecka – informacje podstawowe o przyspasabianiu at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: