Ach ten kaszel

Czerwiec 27, 2012 § Dodaj komentarz

Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i wiele innych schorzeń łączy się z kaszlem. Czym jest ten objaw? To reakcja odruchowa na drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W efekcie mamy do czynienia z gwałtownym skurczem ścian klatki piersiowej, przede wszystkim mięśni wydechowych i oskrzeli z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

 

Przez kaszel rozumiemy kilka podobnych objawów. Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy towarzyszy najczęściej takim schorzeniom jak wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych, ale także zapaleniu krtani oraz tchawicy, jednak w odniesieniu do tych infekcji mówi się o tzw. kaszlu szczekającym, który nasila się w pozycji leżącej i przy rozgrzaniu.

 

kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy zakażeniom bakteryjnym dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, choć może świadczyć o gruźlicy, chorobie nowotworowej albo alergii. W przypadku kaszlu mokrego podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej powoduje zalegająca wydzielina ropna. Zaś nawracający przez miesiące poranny kaszel z odkrztuszaniem może świadczyć o astmie, w przypadku nałogowych palaczy może oznaczać POCHP. Kaszel może także mieć przyczynę w mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

 

Kaszel jest dokuczliwym objawem, który można skutecznie ograniczać przy pomocy syropów przeciwkaszlowych. Jednakże w przypadku kaszlu mokrego zwłaszcza w przypadku takich chorób jak zapalenie oskrzeli kaszel jest pożądany, gdyż sprzyja wydalaniu z organizmu wydzieliny ropnej przez co łagodzi przebieg choroby, i stąd stosuje się w takim przypadku leki wykrztuśne.

 

Reklamy

Tagged: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Ach ten kaszel at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: