Kaszel

Maj 24, 2012 § Dodaj komentarz

Przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i wiele innych chorób objawia się kaszlem. Czym jest ten objaw? To odruch na drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W efekcie mamy do czynienia z gwałtownym skurczem ścian klatki piersiowej, szczególnie mięśni wydechowych i oskrzeli z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

 

Przez kaszel rozumiemy kilka podobnych objawów. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy towarzyszy najczęściej takim dolegliwościom jak wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych, ale także zapaleniu krtani oraz tchawicy, ale w przypadku tych infekcji mówi się o tzw. kaszlu szczekającym, który narasta w pozycji leżącej i przy rozgrzaniu.

 

kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Towarzyszy zakażeniom bakteryjnym dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, lecz może oznajmiać o gruźlicy, chorobie nowotworowej albo alergii. W sytuacji kaszlu mokrego drażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej powoduje zalegająca wydzielina ropna. Zaś nawracający miesiącami poranny kaszel mokry może świadczyć o astmie, w przypadku nałogowych palaczy może być spowodowany POCHP. Kaszel może także być spowodowany mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

 

Kaszel jest dolegliwym objawem, który można skutecznie ograniczać przy pomocy syropów przeciwkaszlowych. Natomiast w przypadku mokrego kaszlu zwłaszcza w przypadku takich schorzeń jak zapalenie oskrzeli kaszel jest pożądany, gdyż sprzyja wydalaniu z organizmu wydzieliny śluzowej przez co łagodzi przebieg choroby, i stąd stosuje się w takim przypadku leki mukolityczne.

 

Reklamy

Tagged: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kaszel at Co by zdrowo żyć.

meta

%d blogerów lubi to: